Czym są świece wegańskie, jakie mają zalety i dlaczego są zdrowsze od parafinowych?

Autor: | Napisane w Świece sojowe No comments

Współcześnie świadomość dotycząca ekologii i kwestii dbania o środowisko ciągle wzrasta. Wiele osób szuka zdrowszych dla planety, naturalnych produktów, którymi mogą zastąpić ich mniej etyczne wersje. Takim produktem są również świece sojowe od Airflavour.

Szansa na lepszy wybór, którego może dokonać konsument, pojawiła się również w wyborze świec. Popularne niegdyś świece parafinowe coraz bardziej odchodzą w niełaskę, a zamiast nich rynek przejmują naturalne, świece sojowe

Jest to bardzo dobra wiadomość, ponieważ z pewnością każdy wie jak przyjemne i relaksujące może być zapalenie świecy, a ich różnorodny design stanowi świetny dodatek wizualny do mieszkania. 

Czym są świece wegańskie?

Jak sama nazwa wskazuje, świece wegańskie są świecami, które powstają bez wykorzystania produktów pochodzenia zwierzęcego. Chociaż świece z wosku pszczelego również uważane są za naturalny, ekologiczny produkt, to jednak coraz większej grupie konsumentów przeszkadza interakcja z żółto czarnymi owadami. Skoro możemy tego uniknąć, to czemu tego nie zrobić? 

W zgodzie z podstawowymi założeniami weganizmu, wegańskie świece wytwarzane są z produktów, które w są w pełni pochodzą z roślin. Tak więc zarówno wosk, knot oraz aromat cechują się pochodzeniem roślinnym. 

Polecamy również:  Różnica między weganizmem i wegetarianizmem. Co ma to wspólnego ze świecami sojowymi?

Coraz częściej spotykane są na rynku świece wegańskie z wosku sojowego. W tym przypadku wosk pozyskiwany jest z nasion soi, knoty używane przy produkcji są zazwyczaj bawełniane, a olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin. 

Świece sojowe spalają się dłużej niż parafinowe, nie dymią się podczas spalania i zdecydowanie nie wypuszczają w atmosferę toksycznych substancji. Są również bardziej ekonomiczne, ponieważ proces ich spalania trwa znacznie dłużej niż świec parafinowych. Jeśli natomiast nie chcemy uszkodzić swoich świec – warto sprawdzić jak poprawnie palić świece sojowe.

Co jest nie tak ze świecami parafinowymi? 

Do produkcji świec parafinowych używana zostaje parafina, która jest pochodną ropy naftowej. Produkcja tych świec nie należy więc do ekologicznych, a surowiec nie jest odnawialny. 

 Świece parafinowe oprócz tego mają jeszcze wiele wad, a tak naprawdę tylko jedną zaletę – są tanie. Podczas spalania się parafiny do atmosfery zostaje uwolnione wiele toksycznych związków, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt domowych, czy też roślin.

Między innymi, podczas spalania się świecy parafinowej uwalniają się takie związki jak toulen lub benzen. Regularne korzystanie ze świecy parafinowej może więc prowadzić do chorób nowotworowych układu oddechowego i nerwowego. Oprócz tego przez dym narażeni jesteśmy na astmę i alergie. 

Polecamy również:  Czym różnią się olejki eteryczne od zapachowych?

Spalana parafina nie ma przyjemnego zapachu, więc aby się go pozbyć do produkcji świec dodawane jest wiele sztucznych olejków i substancji. 

5 zalet świec wegańskich

Świece sojowe posiadają wiele nieoczywistych zalet, a z pewnością każdy kto się na taką skusi będzie w stanie zauważyć ich jeszcze więcej!

  • Wytwarzane są często ręcznie, dzięki czemu wykonane są staranniej i bardziej indywidualnie
  • Każdy element świecy, od wosku, poprzez knot i olejki eteryczne jest pochodzenia roślinnego. Przy produkcji tych świec nie ma żadnych półproduktów pochodzenia zwierzęcego 
  • Są bezpieczne, nie uwalniają do atmosfery żadnych toksycznych substancji 
  • Są w pełni biodegradowalne i ekologiczne 
  • Czas spalania jest dłuższy niż w przypadku innych świec, nawet o 50%!

Dodaj swój komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *